Nanomembrane & media

Zdeněk „Háček“ Hák tested our materials Nanomembrane

Leading Czech skialpinist, mountaineer and mountain guide Zdeněk „Háček“ Hák tested our materials Nanomembrane in Gasherbrun – Pakistan during one of his mission. Check his opinions and review of our materials in very interesting video.

Nanomembrane materials was tested by Icy Antarctica

Nanomembrane materials was tested by Icy Antarctica

Polar explorers have tested the first products that are trying for the „Tested in Antarctica“ trademark. Polar team resisted Icy Antarctica in jackets from a czech company Faramugo made from Nanomembrane materials. Jackets was made from material with internal designation 101, which has got abrasion resistence 100 000 Martindale. The company Faramugo equiped the polars also with pants, sleeves and gloves.

Best product in membrane & coating category

Best product in membrane & coating category

We would like to inform you that our product from fashion line was selected as BEST PRODUCT in MEMBRANE & COATING CATEGORY in ISPO TEXTRENDS competition.

The selected material will be exposed at our stand NANOMEMBRANE in hall C4 stand number 304 at Ispo 2018.

The Toxic Truth About A New Generation of Nonstick and Waterproof Chemicals

Ten years ago, DuPont was forced to phase out a key chemical in making Teflon, after revelations that for nearly 45 years the company covered up evidence of its health hazards, including cancer and birth defects. But a new EWG investigation finds that the chemicals pushed by DuPont and other companies to replace the Teflon chemical and similar perfluorinated compounds, or PFCs – already in wide use in food wrappers and outdoor clothing – may not be much – if at all – safer. Read more

Zdroj: ewg.org

Waterproof, non-stick and deadly: PFCs in outdoor gear are contaminating nature

Greenpeace urges outdoor lovers to reject the chemicals used in popular weather-resistant fabrics.

The highly successful #Detox campaign that Greenpeace launched last year has moved beyond the fashion world into the great outdoors. During the months of May and June, the organization is sponsoring seven expeditions to famous remote regions of the world to measure the presence of per- and polyfluorinated chemicals (PFCs). Read more

Zdroj: TreeHugger

EWG'S GUIDE TO AVOIDING PFCS

Per-or poly-fluorochemicals, known as PFCs, constitute a multi-billion dollar family of chemicals that are widely used to make water-, grease-and stain-repellent coatings and for other purposes in a vast array of consumer goods and industrial applications. These chemicals are notoriously persistent in the environment and the human body, and some have been linked to serious health effects. Read more

Zdroj: ewg.org

Chemistry for any weather

Greenpeace finds environmentally damaging toxins in outdoor clothing. Tests were conducted on 14 rain jackets and rain pants. Each sample contained perfluorinated compounds (PFC). Read more

Zdroj: greenpeace.org

Seven expeditions across the globe to detox the great outdoors

Right at this moment, Greenpeace offices are conducting expeditions to remote areas around the world, to investigate the presence of persistent and toxic chemicals used by outdoor brands to make gear waterproof. Read more

Zdroj: greenpeace.org

„Česká firma spustí průmyslovou výrobu světově unikátního vynálezu z Liberce“

Česká firma spustí průmyslovou výrobu světově unikátního vynálezu z Liberce, membrány z nanovláken. Nepropustí vodu a dýchá téměř jako druhá kůže. Vynálezci i průmysloví výrobci membrány mají ambice masově posunout možnosti oblečení nejen pro běžce, horolezce či turisty.

Ale poprvé i pro ty, kteří chtějí chodit elegantně oblékaní a přitom nechtějí zmoknout. Speciální přístroje liberecké Technické univerzity, kde nanovlákennou membránu prozaicky nazvanou Nanomembrane vyvinuli, prokazují u oblečení lepší vlastnosti než u výrobků lídrů trhu s outdoorem. Oblečení s českým Nanomembrane vyráběné výhradně v České republice bude přitom levnější. Prototypy oblečení s novou technologií teď procházejí zátěžovými testy. Celý článek.

Zdroj: iDnes.cz

„Svitavská textilka vyhrála prestižní soutěž ZLATÝ IDET“

Na mezinárodním veletrhu IDET 2015 se velmi úspěšně představila jedna z nových firem v České republice – společnost Nanomembrane, která uvedla na trh unikátní nanovlákennou membránu. Společnost zde představila světově unikátní membránu vyvinutou ve spolupráci se známou českou textilní firmou Svitap J.H.J. a Textilní univerzitou v Liberci.

Vrcholem veletrhu se stalo slavnostní předávání prestižních cen IDET News a Zlatý IDET 2015, za přítomnosti špiček armády, obranného průmyslu a novinářů.

Zdroj: nanomembrane.cz

Češi vyvinuli špičkovou textilní membránu, svět o ni má zájem

Právě v těchto dnech probíhá na brněnském výstavišti mezinárodní veletrh obranné a bezpečnostní techniky IDET. Svitavská firma SVITAP se veletrhu nejen účastní, ale dokonce na něm o sobě dává slušně vědět. Vyhrála totiž soutěž o nejlepší exponát „ZLATÝ IDET“! Celý článek.

Zdroj: svitavy.cz

NANOMEMBRANE NOVÁ DOBA SVRCHNÍCH ODĚVŮ

Jistě znáte Gore-Tex, produkt, který rozhýbal trh se svrchními vrstvami oděvů, jež chrání před vnějšími vlivy, zejména deštěm a sněhem. Gore-Tex zavedl zájem spotřebitelů k novým parametrům voděodolnost a paropropustnost a do jisté míry se stal skoro synonymem pro všechny „membránové“ produkty. Byl dlouhé roky lídrem trhu, který se ovšem v posledních letech či desetiletích silně zahustil. Dost možná Gore-Tex brzy sesadí z piedestalu technologie zcela nová – nanotechnologie. A to z Česka!

Zdroj: snow.cz

Předstartovní test české nanomembrány 3L

Už nějakou dobu se mluví a píše o české nanomembráně (vlastně už pár let). Že by měla strčit do kapsy i renomované funkční tkaniny. Měl jsem možnost během minulého roku jeden z materiálů, slaminovaných s nanomembránou, otestovat. Nejde zde o srovnání, to by si vyžadovalo působení za totožných podmínek v oblečení z různých materiálů. Spíš jde o malou ochutnávku, zda je tento materiál pro outdoorové sporty vůbec použitelný.

Říkám jednoznačně ano, je použitelný. Vyznačuje se pevností a lehkostí, ale třeba také tím, že nepříjemně nešustí. Hlavní výhodou je vynikající paroprodyšnost. Celý článek.

Zdroj: horydoly.cz

POZOR, ZMĚNA ADRESY SÍDLA SPOLEČNOSTI – nová adresa:
NANOMEMBRANE s.r.o., Boženy Němcové 499/10, Svitavy 568 02

PRO FYZICKOU KORESPONDENCI JE STÁLE PLATNÁ ADRESA NAŠÍ PROVOZOVNY:
NANOMEMBRANE s.r.o., Dimitrovova 2288/39,568 02 Svitavy